Historia WOGF

Absolutne początki wielkopolskiego fandomu Star Trek sięgają 4 listopada 1995 roku, gdy swoje działanie rozpoczęła internetowa strona USS Posnania – jedna z pierwszych w Polsce o tematyce Star Trekowej, gromadząca fanów z Poznania i okolic. Po pewnym czasie okazało się jednak, że kontakt przez sieć to za mało i osoby znające się tylko wirtualnie zapragnęły poznać się na żywo. W grudniu 1999 roku O’Campa zaproponował organizację spotkań – pierwsze takie spotkanie odbyło się w styczniu 2000 roku i zgromadziło się na nim 7 osób. Z czasem spotkania nabrały regularnego co miesięcznego charakteru, a ludzie związani wcześniej tylko ze stroną internetową zrzeszyli się w formie Klubu. Podjęto prace nad oficjalną nazwą fanklubu Star Treka w Wielkopolsce, nazwą okrętu oraz oficjalną klubową stroną.

Strona internetowa Klubu zaczęła funkcjonować na przełomie 1999/2000 roku niezależnie od siostrzanego portalu USS Posnania. Zawierała bieżące informacje dotyczące wydarzeń w Uniwersum Star Treka, relacje z Klubowych spotkań oraz bazę danych, częściowo pobraną z portalu USS Posnania. Członkowie Wielkopolskiego Oddziału Gwiezdnej Floty otrzymali zgodę na wykorzystanie zawartych tam informacji, gdyż dotychczasowy Webmaster nie był zainteresowany prowadzeniem i rozwojem strony internetowej związanej z lokalnym Klubem.

stary_portal

W ówczesnym czasie nazwa nowo założonego Klubu musiała zostać powiązana z ogólnopolskim klubem fanów Star Treka czyli Polskim Oddziałem Gwiezdnej Floty (POGF). Zdecydowano zatem, że Klub będzie oddziałem lokalnym, którego nazwa będzie odpowiadała rejonowi w którym się znajduje. Tak powstała nazwa Wielkopolski Oddział Gwiezdnej Floty w skrócie WOGF. Na kolejnych spotkaniach Klubowych ustalano nazwę okrętu flagowego. Wstępnie przyjęto nazwę USS Pyra, jednak z biegiem czasu powrócono do nazwy USS Posnania. Było to możliwe, ponieważ w międzyczasie dwa portale (prowadzone przez tych samych ludzi) połączyły się, by utworzyć jeden byt.

Mimo że w 2007 roku upadły listy dyskusyjne jak i sam POGF, WOGF nie zaprzestał swojej działalność,  dalej funkcjonując, ewoluując i rozwijając. się. W ostateczności na spotkaniu klubowym dnia 8.09.2012 roku (w 46-tą rocznicę emisji pierwszego odcinka orginalnej serii Star Treka w telewizji) Członkowie klubu postanowili o sformalizowaniu klubu w formie prawnej jaką jest Stowarzyszenie Zwykłe. Dokumenty rejestracyjne zostały dostarczone do Urzędu Miasta w Poznaniu, a więc zgodnie z obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej prawem, formalnie „Wielkopolski Oddział Gwiezdnej Floty” stał się stowarzyszeniem zwykłym z dniem 20.10.2012.